Wiceprzewodniczący hm. Jan Kaczmarek otrzymał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy polską flagę

 

W poniedzialek 2 maja wziąłem udział w dniu Polonii w spotkaniach zorganizowanych przez Wspólnotę Polska w Warszawie a potem w obchodach 3 maja

Rano 2ego maja była msza św w Swiatyni Opatrzności Boga po której złożono wieńce, przy miejscu gdzie są groby zasłużonych Polaków, na grobie ś.p. Prezydenta hm RP Ryszarda Kaczorowskiego. W południe na dziedzińcu Belwederu była uroczystość Flagi Polskiej podczas której Pan Prezydent Duda prezentował wybranym zasłużonym organizacją flagi polskie. W tym gronie byliśmy pierwszymi i przyjąłem flagę od Pana Prezydenta który życzył nam dalszej dobrej pracy. Poza mną harcerz z 103 drużyny ZHR przyjął flagę za wzorową warszawską drużyne. Potem 12 innych organizacji przyjęlo flagi.

Po tej ceremonii był obiad buffetowy w ogrodzie Belwederu. Po obiedzie byliśmy zaproszeni na rozdanie nagród TVPolonii w Sali balowej na Zamku co było na żywo nagrywany przez telewizje. Wieczorem była kolacja bufetowa w domu Wspólnoty Polskiej na Krakowskim Przedmieściu.

W grupie reprezentantów Polonii byłem jedynym w mundurze harcerskim i chyba jednym z młodszych!  Z Anglii był druh Tadeusz Stenzel reprezentując Zjednoczenie i Pan Czesław Maryszczak z Fundacji światowej SPK, razem było około 30 osób z rożnych krajów.

We wtorek w południe były obchody 3 Maja przed Zamkiem królewskim z udziałem Pana Prezydenta Dudy. Na trybunie w mundurach byli reprezentanci ZHP krajowego z przewodniczącym dh hm Supłem, Naczelnikiem hm Malgorzatą Sinicą i jej zastepcą hm Krzysztofem Budzińskim, a z ZHR byli Przewodniczacy dh hm Grzegorz Nowik i Sekretarz Generalny i dh hm Wiesław Turzański.

Podczas ceremonii służbę pełniły harcerki i harcerze z ZHR  i ZHP krajowego.

Po ceremonii byliśmy wszyscy zaproszeni do pałacu Prezydenckiego na bufetowy obiad. Było około 500 dostojnych gości.
Czuwaj

Jan Kaczmarek hm

Wiceprzewodniczący ZHP